Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Nota prawna    Jak wyłączyć cookies?
ZGODA

O Planie

Plan miejscowy

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (zwany dalej MPZP) to szczegółowy akt prawny określający zasady użytkowania i rodzaj zabudowy na konkretnych terenach w gminie. Plan miejscowy jest aktem prawa miejscowego co oznacza, że obowiązuje on wszystkich mieszkańców gminy. W MPZP znajdują się szczegółowe informacje na temat przeznaczenia działek i możliwości ich zagospodarowania.

Dokument określa dokładnie gdzie i jakie obiekty mogą powstać na danym obszarze, jakiej mogą być wielkości (powierzchnia, wysokość). Plany zawierają informacje o szerokościach pasa drogowego, przeznaczeniu terenów pod różnego rodzaju funkcje (budownictwo mieszkaniowe, budynki wielorodzinne, parki, place, handel). W MPZP gmina ma obowiązek określić szereg zasad, które będą wpływały na ostateczny kształt przestrzeni, kryteria ochrony obiektów zabytkowych, wymogi dla terenów publicznych. Równocześnie plan reguluje kolorystykę budynków czy rodzaj pokrycia dachu.

MPZP stanowi min. podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę czy rozbiórkę. W MPZP określone jest położenie szkól, jednostek kultury, obiektów służby zdrowia czy obiektów sportowych. Można wtedy zachęcić inwestorów do budowania w określonych lokalizacjach i jednocześnie zabezpieczyć tereny pozostające wolne od zabudowy a służące mieszkańcom (parki, skwery, lasy).

Jak czytać plan miejscowy?

Plan miejscowy składa się z 2 części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały) oraz rysunku planu będącego ilustracją do tekstu. Obie części są ze sobą nierozerwalnie połączone.

Na początku części tekstowej opisane są ogólne zasady, dotyczące całego obszaru planu. W dalszej części określone są szczegółowe wymagania wobec odrębnych terenów na rysunku. Obszar każdego planu podzielony jest na tereny, które mogą obejmować część działki lub większą ilość działek. W planie miejscowym znajdują się konkretne zapisy dla każdego z nich.

Rysunek pełni formę ilustracji do części opisowej planu. Jest więc niezbędną częścią uchwały, ściśle powiązaną z tekstem. Podstawą do zrozumienia rysunku planu miejscowego jest umieszczona na nim legenda, która wyjaśnia wszystkie użyte na rysunku oznaczenia.

Każdy teren wyznaczony w planie miejscowym ma swoją literę, a często również i liczbę. Litera mówi o przeznaczeniu terenu, liczba natomiast jest po to, by móc znaleźć konkretny obszar w tekście i sprawdzić, co zostało dla niego przewidziane. Np. jaką część działki można zabudować, jak nachylony musi być spadzisty dach, ile miejsc parkingowych trzeba wybudować w ramach inwestycji, lub jaki procent terenu musi zajmować zieleń. Bardzo istotne są też linie zabudowy, które określają w jakim miejscu może powstać budynek.

Do najważniejszych oznaczeń przeznaczenia terenów w planach miejscowych należą:

  • MN- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (jasnobrązowy)
  • MW – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (ciemnobrązowy)
  • U – zabudowa usługowa (czerwony)
  • ZP – tereny zieleni urządzonej (zielony)
  • MU – zabudowa mieszkaniowo usługowa
  • MNU – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z usługami
  • ZS – tereny zieleni
  • KDZ – tereny dróg zbiorczych

Skutki uchwalenia planu miejscowego

Wszystkie ustalenia planu miejscowego mają formę nakazów, zakazów, dopuszczeń i ograniczeń. Określają też precyzyjne parametry wykorzystywania działek.

Skutkiem uchwalenia planu miejscowego jest konieczność dopasowania każdej inwestycji na jego obszarze do zapisów występujących w uchwale.

To co znajdzie się w planie miejscowym wpłynie więc na to, jak będzie zabudowana nasza okolica. Czy niezagospodarowany teren obok nas stanie się parkiem, czy powstaną na nim budynki albo nic. Plan zdefiniuje również ich potencjalną wysokość i odległość nowych inwestycji od istniejącej zabudowy, określi wielkość obszaru przeznaczonego na zieleń lub szerokość drogi dojazdowej.

Warto jednak pamiętać, że sam plan miejscowy nie zmusza właścicieli działek do podjęcia określonych działań, np. budowy nowego obiektu. Każdy może korzystać z gruntu w sposób, w który wcześniej korzystał, a zapisy planu miejscowego będą miały praktyczne zastosowanie dopiero np. w przypadku ewentualnej budowy czy rozbiórki.

Dlaczego warto planować przestrzeń?

Planowanie przestrzenne ma wiele zalet, między innymi:

  • szansę na znalezienie kompromisowych rozwiązań dotyczących przestrzeni i jej zagospodarowania;
  • ustalenie zasad, według których będzie się zmieniało nasze otoczenie;
  • możliwość zabezpieczenia miejsca pod inwestycję publiczne, tj. przedszkola, szkoły czy parki;
  • szanse na ochronę zabytków niewpisanych do rejestru;
  • możliwość rozwiązania sporów już na etapie rozpoczęcia prac nad dokumentem planistycznym;
  • zapewnienie lepszej jakości życia mieszkańców.